طریقه کار با ارت سنج کلمپی 4200      روش اندازه گیری امپدانس زمین با ارت سنج      چگونگی روش اندازه گیری ارت با 4 میخ کمکی      روش اندازه گیری مقاومت زمین با ارت سنج چهارسیمه       چگونه ار ارت سنج سه سیمه استفاده کنید      واحدهای اندازه گیری شدت میدان مغناطیسی کدامند      اندازه گیری مقاومت ویژه خاك با ارت سنج      ترمومتر لیزری پزشکی چیست؟      طریقه کار با میگر هندلی | میگر چیست ؟     
امروز سه شنبه ۱۳۹۹ بيست و يکم مرداد
ورود اعضا
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

گروه بندي محصولات

امکانات مولتی

سایت جدید مولتی
جستجو ابزارالات اندازه گیری خود را در ادرس زیر انجام دهید و مشخصات فنی هریک را نیز دانلود نمائید

متداول ترین تجهیزات


پرسش و پاسخ
سوالات


پاسخ ها

1 - دستگاهی جهت اندازه گیری ph خاک وجود دارد یا خیر ؟
بله مدل اسید سنج مخصوص خاک از برند لوترون مدل ph-212 مخصوص اندازه گیری ph خاک،مواد غذائی و شیمیائی میباشد که دارای پراب مجزا از دستگاه جهت سهولت در اندازه گیری بود


2 - واحد اندازه گیری میزان اکسیژن محلول و غیر محلول در دستگاههای شما چیست ؟
واحد اندازه گیری مدلهای اکسیژن متر لوترون که اکسیژن محلول و غیر محلول را اندازه گیری میکنند بر حسب میلی گرم بر لیتر بوده و مدل ای ضد تایوان بر حسب پی پی ام نیز اندازه گیری میکند شایان ذکر است مدل po2-250 برحسب درصد o2 که تنها اکسیزن محیط را اندازه گیری میکند نیز وجود دارد


3 - حد بالایی دمای ترموکوپل نوع k وJ بر چه اساسی تعیین می شود؟
بر اساس نقطه کوری (Curie Point) ؛ نقطه ای که در آن خواص مواد مغناطیسی تغییرات ناگهانی دارد هر دو این ترموکوبل ها از آلیاژ های مواد مغناطیسی تشکیل شده اند ( آهن و نیکل ).نقطه کوری آهن 770 و نقطه کوری نیکل 1354 درجه سلسیوس است. ترموکوبل نوع k : آلیاژ کرومل – آلومل (chromel–alumel) ، −200 °C to +1350 °C توموکوبل نوع j : آلیاژ آهن – کنستانتن (iron–constantan) ، −40 to +750 °C


4 - اساس کار حسگر های مقاومتی دما چگونه است؟
این حس گرها با استفاده از اندازه گیری تغییر مقاومت المان تحت حرارت ، دما را مشخص می کنند.


5 - سنسورهای حرارتی تماسی دمارا چگونه اندازه گیری می کنند؟ درروش تماسی اندازه گیری دما ابزار اندازه گیری باید چه شرطی داشته باشد؟
سنسور تماسی برای اندازه گیری دمای محیط در واقع دمای خودش را اندازه گیری میکند. با تماس این سنسور به شی تحت کنترل تعادل گرمائی ایجاد می شود .در این حالت جریان گرما بین محیط و سنسور وجود ندارد. چون خود ابزار در محیط اندازه گیری قرار میگیرد، نباید بر دمای نقطه اندازه گیری اثر گذارد و انرا تغییر دهد.


6 - ترمومترهای لیزری چگونه میزان دما را اندازه گیری میکنند؟
ترمومتر های لیزری از سنسورها یغیر تماسی بهره میبرند که در سنسور غیر تماسی آنچه سنجیده میشود توان حرارتی مادون قرمز یا نور متصاعد شده ای است که از یک سطح با مساحت مشخص یا قابل محاسبه دریافت می گردد.


7 - ساختار یک ترمومترIR را توضیح دهید؟
ترمومتر IR شامل لنزی است که انرژی مادون قرمز منتشر شده توسط شئ هدف (یا سطحی از آن) را روی یک آشکارکننده که آنرا به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند، متمرکز میسازد. این سیگنال بعد از جبران سازی ِ تغییرات دمای محیط، روی صفحه نمایش بعنوان دمای شئ هدف بنمایش درمی آید.


8 - با استفاده از تکنولوژی IR چه مشکلاتی در اندازه گیری دما وجود دارد؟
میزان IR اهداف تحت اندازه گیری باید بصورت نوری برای سنسور قابل رویت باشد. موانعی مانند یک دیواره ی فلزی یک مخزن بسته باعث می شوند که اندازه گیری دما درون مخزن بصورت محلی و نه IR صورت پذیرد. بعلاوه، نور یک سنسور IR باید از ذرات بسیار ریز و مایعات غلیظ محافظت شود.


9 - اساس کار پیرومتر بر مبنای چیست؟
بر مبنای انرژی ساطع شده از جسم می باشد.


10 - دسته بندی کلی کاربردهای ترموگرافی چیست؟
به طور کلی می توان کاربردهای ترموگرافی (گرمانگاری) را در شش موضوع دسته بندی کرد: کاربرد در بحث مدیریت ساختمان (نشت یابی، ارزیابی اتلافهای گرمایش/سرمایشی و ...) کاربرد در بخش تحقیقات و توسعه (R&D) (Research and development)صنایع (مثلاً در صنایع الکترونیک، مطالعه رفتار مواد و ...) کاربرد در بخش کنترل کیفی (QC) (Quality Control)صنایع کاربرد در نت پیشبینانه/پیشگویانه کاربردهای پزشکی کاربردهای نظامی و دید در شب


11 - اجزا سایکرومتر را نام برید.
دماسنجهاي معمولي دو عدد ( خشك و تر) دماسنج حداقل ( يك عدد) -دماسنج حد اكثر ( يك عدد) پنكه كوك شونده و پايه و ظرف آب مي باشد


12 - منظور از صحت اندازه گیری یا accuracy چیست ؟
اصطلاحا به نزدیکی نتیجه ادازه گیری یک کمیت را با میزان واقعی آن کمیت صحت گویند ، این مقدار به صورت درصدی از ظرفیت کلی دستگاه میباشد


13 - تعریف اندازه گیری measurment چیست ؟
اندازه گیری یعنی تعیین یک کمیت مجهول با استفاده از یک کمیت معلوم و یا مجموعه ای از عملیات با هدف تعیین نمودن تعداد یک کمیت .


14 - منظور از دقت یا precisionچست ؟
منظور از دقت ، نزدیکی میزان نتایج حاصل از چند اندازه گیری متوالی ست . اگرچندین بار اندازه گیری توسط دستگاههای دارای صحت بالا برای یک کمیت انجام شود و پراکندگی رقم ها کم باشد دلیل بر دقت اندازه گیری میباشد ولیکن دقت دلالت بر صحت دستگاه ندارد


15 - تلرانس به چه اطلاق میشود ؟
حداکثر انحراف یک قطعه ساخته شده از اندازه خاص خودش را تلرانس گویند


16 - منظور از رزولوشن چیست ؟
کمترین اختلاف بین اعداد یک دستگاه یا نشان دهنده که بتواند به طور معنی داری از هم تشخیص داده شود را رزولوشن گویند . یکی از عوامل رزولوشن در تجهیزات کنتذل ابعادی مقدار تقسیمات فرعی درجه بندی دستگاه هست .


17 - انواع خطاهای اندازه گیری کدامند ؟
1 خطای تضمین شده : که از سوی کمپانی برحسب درصد برای تجهیزات بیان میشود / 2 خطای اتفاقی : خطاهای کوچک که در مقدار خروجی یک دستگاه چندین بار مشاهدهو تکرار میشود / 3 خطاهای سیستماتیک : به خطاهائی که توسط دستگاه مشخص شده و در اندازه گیری مجدد احتمال وقوع آن کم باشد را گویند


18 - فکر میکنم دستگاه من از کالیبره خارج شده . هر چند وقت یکبار باید آن را کالیبره کنم؟ آیا گواهی کالیبراسیون میشه گرفت؟ چگونه و از کجا می توانم دستگاه رو کالیبره کنم ؟
تمامی تجهیزات اندازه گیری کارخانه ها قبل از توزیع کالیبره شده اند. این کالیبراسیون به مدت یک سال معتبراست. توصیه میشود تجهیزات حساس اندازه گیری رو سالیانه از طریق مراجع تائید شده سازمان استاندارد ایران کالیبره نمائید . بسته به دستگاهی که دارید میتونیم راهنمائی کنم که به کدوم یک از مراجع مراجعه کنید و یا حتی در صورت تمایل میتونید این کار رو به ما بسپارید . ( با دپارتمان کالیبراسیون در تماس باشید )


19 - راهنمای مشخصات فنی محصول رو از کجا می توانم به دست آورم؟
مشخصات فنی محصولات بر روی وب سایت یافت می شود. با کلیک بر روی بخش تجهیزات مورد نظر و رفتن به لیست محصولات و با کلیک بر روی این مدل خاصی که شما به دنبال آن هستید ، میتوانید روی گزینه PDF کلیلک کنید و مشخصات فنی اون محصول رو دانلود کنید . اگرمحصول مورد نظر شما فاقد مشخصات فنی بود بلافاصله از طریق فرم تماس با واحد پشتیبانی موضوع رو در میان بگذارید تا نسبت به رفع اقدام شود و بلافاصله مشخصات محصول به ادرس شما ارسال شود .


20 - چگونه میتونم از طریق شما ابزار کارم رو سریعتر کالیبره کنم ؟
لطفا درخواست خود باذکر نام دستگاه و مشکل احتمالی را برای کالیبراسیون به آدرس ایمیل دپارتمان کالیبراسیون ارسال نمائید . در اسرع وقت با شما تماس گرفته و برآورد زمان و هزینه رو به شما اعلان خواهند کرد که در صورت تمایل میتونید دستگاه رو جهت کالیبراسیون به ادرس شرکت ارسال نمائید .


21 - من دستگاهی رو میخوام که توی لیست محصولات سایت شما یافت نکردم . شما میتونید کمکم کنید ؟
حتما ! لطفا در صورت اشنائی با نام و کد محصول مورد نظرتون اون رو به ادرس ایمیل multico_tools@yahoo.com ارسال کنید و یا اگر مدل خاصی رو نمیشناسید . دقیقا بگید چه دستگاهی برای چه کاری و در چه شرایطی نیاز دارید تا کارشناسان ما شما رو راهنمائی کنن .


22 - چگونه می توانم حجم عبوری هوا را براساس واحدهای CFM & CMM بدست بیارم ؟
در اینجا ابتدا بایستی سطح مقطع محفظه ای که سیال عبور میکند محاسبه شود وبه منظور اندازه گیری CFM و CMM. میتوان از فرمولهای زیر استفاده نمود : rectangular Duct : Area = W*H Circular Duct : A = 3014*R*R cubic Equations : CFM (ft3/min) = air velocity (ft/min) * area (fh2) CMM (m3/min) = air velocity (m/sec)* area (m2) * 60 نکته: اندازه های اینچی را باید قبل از استفاده در فرمول فوق (تقسیم 144) به فوت یا متر تبدیل نمائید.


23 - برای انتخاب یک وسیله اندازه گیری چه پارامترهایی را باید در نظر گرفت؟
باید با در نظرگرفتن تلرانس های مجاز، وسیله اندازه گیری باصحت(Accuracy) مناسب را انتخاب نمود. و سپس سایر مشخصات مانند تکرارپذیری،تجدیدپذیری، عدم خطی بودن و ... را در نظر داشت.البته در کمیت های مختلف تعدادی از پارامترها متفاوت خواهند بود.


24 - می خواستم اگر امکان دارد دستورالعمل کالیبراسیون ترازو و کولیس را بدانم
کالیبراسیون ترازو در سوالات قبلی پاسخ داده شده است اما برای کالیبراسیون کولیس باید از گیج بلاک گرید I,II و بهتر در دمای 20 درجه سانتیگراد استفاده نمود. روش کالیبراسیون بدین صورت می باشد که باید حداقل در 5 نقطه از گستره کاری (RANGE) کولیس در 3 نقطه از فک های خارج سنج کولیس یعنی ابتدا، وسط و انتها مقادیر اندازه گیری شده توسط کولیس و سایز واقعی بلوک های سنجه مقایسه گردد. برای کالیبراسیون فک های داخل سنج نیز باید توسط گیج بلاک ها و هولدر بلاک مقادیر مورد نظر را تولید و با مقادیر اندازه گیری شده توسط کولیس مقایسه نمود.(البته در تمام مراحل باید قانون ابه رعایت گردد) خطای صفر عمق سنج نیز باید توسط قرار گیری انتهای کولیس بر روی یک سطح صاف ترجیحا سنگ صافی بررسی و قرائت گردد. برای کالیبراسیون کامل و صحیح باید به استانداردهای ملی و بین المللی دراین ضمینه مراجعه نمود چرا که در این بخش مجال کافی برای توضیح تمامی موارد وجود ندارد.


25 - لطفا در مورد صحت و دقت توضیح دهید.
صحت (ACCURACY) همان نزدیکی توافقی مقادیر اندازه ده به مقدار واقعی قراردادی می باشد مثلا یک تیرانداز هرچه تیرهای خود را به مرکز سیبل نزدیک تر بزند صحت بالاتری خواهد داشت اما دقت (PRECISION) به معنی نزدیکی نتایج به یکدیگر می باشد و در مثال تیرانداز اگر تیرها را نزدیک تر به هم شلیک کند دقت بالاتری خواهد داشت یعنی ممکن است یک تیرانداز تیرهای خودرا به هدف نزند ولی در تیراندازی خود دقت خوبی داشته باشد یا برعکس تیری به هدف بزند ولی دقتش بسیار پایین باشد. هرچه انحراف معیار استاندارد نتایج کوچک تر باشد دقت بهتر خواهد بود. لازم به توضیح است کلمه دقت که در میان فروشندگان ابزار اندازه گیری مصطلح می باشد معمولا به معانی بالا نبوده و منظور ریزنگری(RESOLUTION) دستگاه می باشد.


26 - تفاوت %F.S و %R.D.G در مشخصات فنی ابزار دقیق چیست؟
%F.Sیعنی درصدی از کل گستره دستگاه به عنوان مثال اگر حداکثر خطای یک آمپرمتر 0.5%F.S قید شود و گستره آن 0-20Aباشد یعنی حداکثر خطای مجاز این وسیله برابر است با: 0.5×20/100=0.1A اما %R.D.G یعنی درصدی از مقدار خوانده شده؛ یعنی در هرنقطه ی گستره این مقدار متفاوت بوده و در انتهای گستره دارای بیشترین مقدار خواهد بود. به عنوان مثال اگر حداکثر خطای یک آمپرمتر 0.5%R.D.G قید شود و گستره آن 0-20Aباشد حداکثر خطای مجاز آن در 15A برابر است با: 15×0.5/100=


27 - تفاوت ترانسمیتر و ترانسدیوسر چیست؟
ترانسدیوسر دارای یک حسگر می باشد و کمیت مورد اندازه گیری را به یک سیگنال الکتریکی متناسب(ولتاژ، جریان یا فرکانس) قابل اندازه گیری تبدیل می کند و با یک منبع تغذیه الکتریکی به کار می افتد . تنها تفاوت ترانسمیتر با ترانسدیوسر این است که دارای ماژولی برای تقویت سیگنال خروجی می باشد.


28 - چرا گاهی علی رغم رطوبت زنی رطوبت نسبی محیط ثابت مانده یا حتی کاهش می یابد؟
لازم به توضیح است که رطوبت نسبی به دمای محیط و فشار هوا نیز وابسته است به طور مثال در صورت سرد شدن محیط به علت اینکه توانایی هوا برای جادادن بخار آب در خود کاهش می یابد پس رطوبت نسبی بالاتر می رود .باید توجه داشت رطوبت نسبی و نسبت رطوبت باهم متفاوت می باشند.برای کسب اطلاع بیشتر می توان به نمودارها و چارت های سایکرومتریک و کتب مربوطه مراجعه نمود.


29 - منظور از ترموکوپل تیپk یا R و ... چیست؟
دماسنج های ترموکوپل از دو سیم غیرهمجنس ساخته می شوند که در اثر اختلاف دما در پیوندگاه اندازه گیری و مرجع دوسیم ، در اثر پدیده الکتروموتیو اختلاف پتانسیلی در این مدار ایجاد می شود و مبنای اندازه گیری دما قرار می گیرد یعنی با اندازه گیری ولتاژ براساس میلی یا میکرو ولت دما قابل محاسبه می گردد. تفاوت این ترموکوپل ها (TYPES) در جنس این دو سیم می باشد. انواع مهم این ترموکوپل ها شامل R,S,T,B,K,J,E,N می باشد که با توجه به جنس و گستره کارکرد طبقه بندی می شوند.


30 - منظور از فشار مطلق و نسبی چه می باشد؟
فشار نسبی یعنی فشار مطلق منهای فشار اتمسفر به عنوان مثال فشاری که یک فشارسنج عقربه ای نشان می دهد فشار نسبی یا Pgauge می باشد که برای تبدیل آن به فشار مطلق باید با فشار اتمسفر جمع شود. به عنوان مثال فشار مطلق 100mbar برابر است با فشار نسبی منفی 900 میلی بار(فشاراتمسفر1000میلی بار) Pabs=Patm+Pgauge


31 - ایا برای نیروسنج 100 کیلو گرم لوترون پایه نگهدارنده مدل fs-1001 مناسب هست یا خیر ؟
بایستی بگم نه متاسفانه . پایه نگهدارنده مدل fs-1001 از برند لوترون فقط مخصوص نیروسنج های 5 و 20 کیلو گرم میباشد و علت عدم تطابق ان با نیرو سنج 100 کیلو نوع پراب s شکل این مدل بوده که در حالت کشش و فشار اندازه گیری میکند .


32 - سنسور / Hotwire دستگاه من شکسته است، آیا میتونم اون رو تعویض کنم ؟
دستگاه فلومتر و سرعت سنج باد شما و سنسور بایستی به روئیت کارشناس مربوطه برسد در صورت رفع مشکل با تعویض پراب اینکار قابل اجراست و لیکن در صورت حاد بودن مشکل ، شاید نیاز به کالیبراسیون بعد از تعویض پراب نیز باشد که بایستی انجام شود .


33 - آیا بادسنجی هست که دارای سنسور خاص جهت اندازه گیری سرعت باد درون لوله ها باشد ؟ البته میزان دما اون رو هم اندازه گیری کنه؟
بله این نوع باد سنج ها رو معمولا با نام فلومتر های هات وایر میشناسند که دارای سنسورهای کوچک و تلسکوبی شکل هستند که قابلیت اندازه گیری دما تا 80 درجه سانتی گراد را نیز دارند جهت نمونه میتوان به مدل st-880 از برند st اشاره کرد که قابلیت اتصال به کامپیوتر را نیز داراست و همچنین نمونه های دیگر هات وایر مدل AM-4216 از برند لوترون که تا 80 درجه سانتی گراد را اندازه گیری میکند و همچنین نمونه های تستو که مدلهای testo 416 و همچنین testo 425هستند .


34 - منظور از ppm چیست ؟
part per million به صورت قسمت در ميليون تعريف مى شود و براى بيان غلظت در محلولهاى رقيق مورد استفاده قرار مى گيرد


35 - تعریف میدانهای الکترومغناطیسی چیست ؟
میدانهای الکترومغناطیس خطوط نامرئی هستند که هنگام تولید و یا استفاده از نیروی برق در اطراف آن ایجاد میشوند و مشخصه مهم در میدانهای الکترومغناطیس فرکانس میباشد که با واحد هرتز (Hz) یا سیکل بر ثانیه اندازه گیری میشوند.


36 - برای اندازه گیری ارت قبل از مصرف کننده چه کنم ؟
برای اندازه گیری ارت در مکانهائی که امکان کوبیدن الکترود و یا کابل ارت در دسترس نیست از ارت سنج قلمی 4300 میتوان بهره برد . این نمونه ارت سنح با اتصال یک سر به نول و یک سر به ارت پریز برق میزان مقاومت زمین را اندازه گیری میکند

برندها

سئوال از شما
در صورت عدم مشاهده سئوال مد نظر خود میتوانید سئوال خود را از طریق پیامک به شماره 30005367663810 و یا به ایمیل multico_tools@yahoo.com ارسال نمائید و و پاسخ آن را در همین قسمت و یا درصورت قید کردن پاسخ محرمانه به ادرس ارسالی شما پاسخ  داده خواهد شد

مقالات تصادفی

      
كپي برداري از مطالب و محتواي اين سايت با ذكر منبع آن بلامانع است