طریقه کار با ارت سنج کلمپی 4200      روش اندازه گیری امپدانس زمین با ارت سنج      چگونگی روش اندازه گیری ارت با 4 میخ کمکی      روش اندازه گیری مقاومت زمین با ارت سنج چهارسیمه       چگونه ار ارت سنج سه سیمه استفاده کنید      واحدهای اندازه گیری شدت میدان مغناطیسی کدامند      اندازه گیری مقاومت ویژه خاك با ارت سنج      ترمومتر لیزری پزشکی چیست؟      طریقه کار با میگر هندلی | میگر چیست ؟     
امروز شنبه ۱۳۹۹ چهارم بهمن
ورود اعضا
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

گروه بندي محصولات

امکانات مولتی

سایت جدید مولتی
جستجو ابزارالات اندازه گیری خود را در ادرس زیر انجام دهید و مشخصات فنی هریک را نیز دانلود نمائید

اندازه گیری مقاومت ویژه خاك با ارت سنج

 اندازه گیری مقاومت ویژه خاك با ارت سنج

اندازه گیری مقاومت ویژه خاك
اندازه گیری مقاومت ویژه خاك با همان دستگاهی انجام می شود كه اندازه گیری مقاومت الكترود زمین به عمل می آید با این تفاوت كه در مورد اخیر از چهار الكترود به جای سه الكترود در اندازه گیری مقاومت خودنمایی می كنند استفاده می شود . بدیهی است كه در مورد اخیر هر چهار الكترود موقتی می باشند.

 
برای انجام آزمون چهار الكترود كمكی عمقی حدود 1 متر در زمین كوبیده می شوند. عمق فرورفتگی الكترودها در زمین نباید از یك بیستم فاصله الكترودها یعنی a بیشتر باشد . اگر فرض شود كه زمین مورد آزمون كاملاً یك دست و همگن است مقاومت اندازه گیری شده R در رابطه زیر صدق خواهد كرد :


r = 2 x p x a x R


كه در آن :
r = مقاومت ویژه میانگین برای خاك بر حسب اهم متر در عمق a متر است.
a = فاصله الكترودها از یكدیگر بر حسب متر و عمقی است كه در آن مقاومت ویژه برابر r است.
وعدد پی هم كه مشخص می باشد.
با تكرار اندازه گیری ها برای مقادیر مختلف فاصله a مقاومت ویژه میانگین برای عمق های مختلف a به دست می آید و با مطالعه همه نتایج می توان نسبت به انتخاب عمق كوبیدن یا دفن كردن الكترود تصمیم گیری نمود و به عبارت دیگر قضاوت كرد كه ازدیاد عمق تا چه حد به كم كردن مقاومت كمك خواهد كرد. شكل زیر نمونه ای است برای نشان دادن تأثیر عمق الكترود و نوع خاك لایه ها در مقدار مقاومت الكترود.

یادآوری بعضی از مراجع معتبر توصیه می كنند كه در مورد اندازه گیری مقاومت خاك عمق الكترود از 3/. متر تجاوز نكند و نیز مقاومت ویژه اندازه گیری شده در عمق a متر نبوده بلكه در عمق كمتری از سطح زمین یعنی 4/3 ، a است. نظر به اینكه از نتایج این اندازه گیری ها تنها در تصمیم گیری های كلی استفاده خواهد شد نباید به این موضوع بیش از حد توجه نمود.
در جدول زیر مقاومتهای ویژه ، زمینهای مختلف عنوان شده است :

نوع زمین

مقاومت ویژه

باغچه

5-50

زمین معمولی

10-100

ماسه نرم و مرطوب

100-200

زمین سنگلاخی

250-5000

زمین صخره ای

1000-10000

 

تاريخ: ۱۳۹۲/۳/۱۳
 

      
كپي برداري از مطالب و محتواي اين سايت با ذكر منبع آن بلامانع است